niedziela, 8 listopada 2009

Bułana

2. Maść Bułana.
Skura koni tej maści jest ciemna, lecz włosy jasne, w różnych odcieniach beżu. Od barwy kremowej po szaropopielatą-myszatą. Grzywa i ogon czarne lub brązowe, niekiedy występują beżowe pasemka. Nogi ciemniejsze od tułowia. Nieraz na grzbiecie występuje ciemna pręga
Wyróżniamy różne typy maści bułanej:
bułana-z gniadej,żółtobeżowa sierść, głowa taka sama lub ciemniejsza z domieszką ciemnych włosów, czarne kończyny (źrebięta mogą się rodzić bez tego z wiekiem ciemnieją). Jasna obręcz na koronkach (jaśniejsze pasmo włosów). Występuje czarne pręgowanie.
jasno bułana- żółtawa

czerwono bułana-sierść jest podobna jak u koni bułanych, jednak bez czarnego pigmentu, włosie jest mieszane, na ogól jasne, pozbawione czarnego koloru, zawsze obecne jest pręgowanie, tworzy się przez rozjaśnienie maści kasztanowatej.

ciemno bułana- brązowa sierść, domieszka czarnych włosów na łopatkach, grzbiecie i zadzie. Zwana u nas wilczatą, choć jest to kwestią sporną.Występuje także odmiana maści bułanej gniadobułana - pośrednia między bułaną a gniadą. Szyja i tułów jasno lub ciemnobrunatna, słabe rozjaśnienie. Głowa ciemniejsza lub taka jak tułów ale nie jaśniejsza jak może wystąpić w maści gniadej. Rzadziej obecne pręgi na kończynach.

bułano myszata-żółto beżowoszara, pośrednia między myszatą a bułaną.
bułano-srebrna - bardziej żółta w odcieniu sierść, bardzo jasne włosie, oczywiście pręgowanie

izabelowata-czerwono bułana- kremowa połączona z bułaną, podobna do perłowej ale ciemniejsza.

jasnoczerwono bułaną - kremowe, mieszane włosie, jasnobeżoworuda sierść

Bułano dereszowata- sierść dwubarwna - żółtawą i czarną, grzywa i ogon są czarne. Maść bardzo rzadka

Kremowo-bułana-Jest to połączenie obu poprzednich wariantów.
jelenio-bułana - podobna do bułanej (pamiętajcie o pręgowaniu), jedynie głowa musi być jaśniejsza bądź taka jak kolor kłody, nigdy ciemniejsza (jak w maści jeleniej). Na oko czasem nie do rozróżnienia, jedynie na podstawie genotypu rodziców a najlepiej potomstwa. Występuje u koni fiordzkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz